Wskazania do zabiegu
Wskazania do zabiegu stanowią blizny i rozstępy, w tym blizny pooperacyjne, blizny po-trądzikowe, blizny po ospie wietrzej, blizny pooparzeniowe i pourazowe. Do leczenia laserowego mogą zostać zakwalifikowani pacjenci z:
- bliznami zanikowymi (atroficznymi) – w postaci depresji (zagłębień) widocznych na powierzchni skóry, powstałych (najczęściej) w wyniku procesów zapalnych, takich jak trądzik, zakażenie ospą wietrzną; rzadziej na skutek urazu
- bliznami przerostowymi – wyniosłymi, twardymi bliznami z powolną tendencją do zanikania, które nie rozrastają się poza powierzchnię pierwotnej rany
- bliznowcami – gładkimi, uniesionymi, stwardniałymi bliznami (tkanka włóknista), przekraczającymi granice urazu
- rozstępami skórnymi (występującymi najczęściej na skórze brzucha, piersi, pośladków i ud), które mogą mieć barwę różową i powodować świąd (w fazie ostrej); z czasem powiększać się, unosić i przybierać kolor czerwonawo-fioletowy (striae rubra); następnie ulegać spłaszczeniu i stawać hypopigmentowane (striae alba).
Do przeciwwskazań do laserowego usuwania blizn należą:
- ciąża i karmienie piersią
- przyjmowanie retinoidów
- stosowanie leków i ziół światłouczulających
- aktywna infekcja na leczonej skórze
- nowotwory skóry
- fotodermatozy
- przewlekłe zapalne dermatozy
- skłonność do bliznowacenia.
Jaki laser na blizny?
Uważa się, że lasery frakcyjne umożliwiają optymalną korekcję blizn z najkrótszym okresem wyłączenia z codziennej aktywności. Zabiegi laserem frakcyjnym polegają na tworzeniu w skórze kolumn mikrouszkodzeń termicznych lub ablacji – stref MTZ. Gęstość leczenia zależy od odległości między MTZ i można ją regulować. Ogniska MTZ otoczone są przez niezmienioną, niepoddaną terapii tkankę, dlatego proces gojenia (i droga migracji keratynocytów) ulegają istotnemu skróceniu.
Przebieg zabiegu
Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Konieczne jest oczyszczenie skóry. Zabieg najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – lekarz nakłada krem znieczulającyz okluzją (folią) na kilka minut. Krem znieczulający zawiera lidokainę i prylokainę – leki znieczulające.